FN America / FN Herstal


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
FN BBL M16 BB 10.5″ CARB LENGTH 556
FN BBL M16 BB 10.5″ CARB LENGTH 556
MPN: 20-100037
UPC: 845737008406
$279.00
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
FN AR15 premium button rifled barrels are are manufactured using U.S. sourced Chrome Moly Venadium material per Mil-B-11595E. Each barrel is High Pressure Tested (HPT) and Magnetic Particle Inspected (MPI) to ensure that it is free of microstresses or flaws, resulting in consistency and quality in every barrel shipped from the factory.
| UPC | 845737008406 |
|---|---|
| Manufacturer | FN America / FN Herstal |
| Manufacturer Part Number | 20-100037 |
| Barrel Length | 10.5" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Length | 10.50" |
| Model | AR-15 |
| Package Height | 2.2 |
| Package Width | 2.3 |
| Product Type | Barrel |
| Rate of Twist | 1 in 7" RH Twist |
| Shipping Weight | 1.4 |
| Sights | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.