Howa


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Howa HGR72513 M1500 Hogue 6.5 Creedmoor 5+1 22″ Stainless Barrel, Stainless Steel Receiver, Green Hogue OverMolded Synthetic Stock
Howa HGR72513 M1500 Hogue 6.5 Creedmoor 5+1 22″ Stainless Barrel, Stainless Steel Receiver, Green Hogue OverMolded Synthetic Stock
MPN: HGR72513
UPC: 682146399035
$654.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
The combination of the high precision HOWA 1500 and the ergonomic Hogue OverMolded stock is a perfect blend for a lightweight, entry level match or sporting rifle you can depend on. The soft, tactile grip of the Hogue stock comes with pillar bedding and recoil pad. And the HOWA 1500 brings with it, cold hammer forged barrel, steel forged bolt and receiver, sling swivel studs, HACT 2-stage trigger and three-position safety.
| UPC | 682146399035 |
|---|---|
| Manufacturer | Howa |
| Manufacturer Part Number | HGR72513 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 5 + 1 |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | 3-Position |
| Sights | None, Scope |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related Products
UPC: 706397939403
MPN: BAW9206CMD
In stock
$1,731.99
UPC: 706397956646
MPN: BART92022B
Out of stock
$378.99







Reviews
There are no reviews yet.