Howa


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Howa HHS62511 M1500 HS Precision 6.5 Creedmoor 5+1 22″, Stainless Steel Metal Finish & Gray Black Webbed Fixed HS Precision Stock
Howa HHS62511 M1500 HS Precision 6.5 Creedmoor 5+1 22″, Stainless Steel Metal Finish & Gray Black Webbed Fixed HS Precision Stock
MPN: HHS62511
UPC: 682146399974
$1,112.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
Built one at a time right here in the United States from the highest quality raw material. The aluminum bedding block is CNC machined to the specific dimensions of the HOWA 1500 barreled action. The aluminum bedding block is then placed into a mold, both sides of the mold are hand laminated with kevlar, fiberglass and carbon fiber. The stock is hand finished to ensure that it is perfect and ready for your needs.
| UPC | 682146399974 |
|---|---|
| Manufacturer | Howa |
| Manufacturer Part Number | HHS62511 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 5 + 1 |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Sights | Drilled & Tapped |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.