Howa


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Howa HWH65G M1500 Mini Action Hunter Full Size 6.5 Grendel 5+1 22″ Blued Threaded Barrel, Blued Drilled & Tapped Steel Receiver, Walnut Fixed Stock, Right Hand
Howa HWH65G M1500 Mini Action Hunter Full Size 6.5 Grendel 5+1 22″ Blued Threaded Barrel, Blued Drilled & Tapped Steel Receiver, Walnut Fixed Stock, Right Hand
MPN: HWH65G
UPC: 682146892451
$635.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
The Mini Action Hunter rifle features a walnut stock, threaded barrel, chamber and bolt that are 12 percent shorter than regular short actions with shorter bolt throw for faster reloads. It has a drawn steel barrel, three position safety and sling swivel studs.
| UPC | 682146892451 |
|---|---|
| Manufacturer | Howa |
| Manufacturer Part Number | HWH65G |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | rifle |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Grendel |
| Capacity | 5 + 1 |
| Number of Magazines | 1 5 rd. |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 10.2 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Safety | 3-Position |
| Shipping Weight | 8.5 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.