Ballistic Advantage


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Ballistic Advantage BABL6MM001PQ Premium Series 6mm ARC 16″ Threaded SPR Profile, Midlength with Low Pro Gas Block, Black QPQ 4150 Chrome Moly Vanadium Steel, Fits AR-15
Ballistic Advantage BABL6MM001PQ Premium Series 6mm ARC 16″ Threaded SPR Profile, Midlength with Low Pro Gas Block, Black QPQ 4150 Chrome Moly Vanadium Steel, Fits AR-15
MPN: BABL6MM001PQ
UPC: 819747028624
$232.75
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
This 16 6MM ARC barrel is machined from 416 Stainless Steel with a QPQ finish. Premium Black Series Barrels feature a Nickel Boron Coated Extended M4 Feed Ramp Extension.
| UPC | 819747028624 |
|---|---|
| Manufacturer | Ballistic Advantage |
| Manufacturer Part Number | BABL6MM001PQ |
| Length | 16" |
| Model | Premium Series |
| Rate of Twist | 1:7" |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | 6MM ARC |
| Product Type | Barrel |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.






Reviews
There are no reviews yet.