Ruger / Sturm, Ruger & Co.


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
RUGER AMERICAN HNTR 6.5CRD 18″ 5RD
RUGER AMERICAN HNTR 6.5CRD 18″ 5RD
MPN: 26996
UPC: 736676269969
$822.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
Ruger is one of the nation’s leading manufacturers of rugged, reliable firearms for the commercial sporting market. With products made in the USA, Ruger offers a firearm to meet every shooter’s needs.
| UPC | 736676269969 |
|---|---|
| Manufacturer | Ruger / Sturm, Ruger & Co. |
| Manufacturer Part Number | 26996 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Length | 18" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 5 |
| Model | American Rifle Hunter |
| Product Type | Rifle |
| ATF Type | SPORTING RIFLE |
| Length | 44.5000 |
| Number of Magazines | 1 5 rd. |
| Package Height | 2.9 |
| Package Width | 6.5 |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Shipping Weight | 10.8 |
| Sights | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.