Leupold


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Leupold VX-Freedom Rimfire Rifle Scope – 2-7x33mm 1″ Rimfire MOA Reticle Black Matte
Leupold VX-Freedom Rimfire Rifle Scope – 2-7x33mm 1″ Rimfire MOA Reticle Black Matte
MPN: 174179
UPC: 030317018719
$299.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
A new generation of shooters deserves a new riflescope. With the VX®-Freedom? you get best-in-class optics and unbeatable accuracy. It?s also everything you expect from a Leupold: designed machined and assembled in our Oregon factory tested to the same ruggedness standards as our top-tier riflescopes and guaranteed for a lifetime of performance.
Rimfire MOA Reticle
- Proprietary Leupold Design
- Based of the T-MOA reticle
- Provided hash-marks in 1 MOA increments
- Features 25 MOA of measurement
- 5 MOA hash is wider for quick reference
- Thinner hash-marks for rimfire specific targets
- Non-caliber specific
Scope Features
- Scratch Resistant Lenses
- 3:1 Zoom Ratio
- Twilight Light Management System
- Waterproof & Fogproof
- 6061-T6 Aircraft Quality Aluminum
- One inch Maintube
| UPC | 030317018719 |
|---|---|
| Manufacturer | Leupold |
| Manufacturer Part Number | 174179 |
| Adjustable Parallax | 60 yds |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Eye Relief | 4.20"-3.70" |
| Length | 11.04" |
| Magnification | 2-7x |
| Model | VX-Freedom |
| Power | 2-7X |
| Product Type | Rifle Scope |
| Reticle | Rimfire-MOA |
| Shipping Weight | 1.15 |
| Objective Size | 33mm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.