KelTec


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
KelTec Sub2000 Gen 3 Rifle 9mm Luger 10rd Magazine 16.15″ Barrel Green
KelTec Sub2000 Gen 3 Rifle 9mm Luger 10rd Magazine 16.15″ Barrel Green
MPN: SUB2K9GLKGRN10
UPC: 640832009620
$429.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
Kel-Tec Sub2000 GEN3 9mm Luger 16.15in Semi Automatic Modern Sporting Rifle – 10+1 Rounds – The 9mm SUB2000 GEN3. The most significant new twist? Literally the single twist-and-fold motion of the patent-pending rotating forend. Release the barrel assembly with a button twist the forend in either direction and snap it into place. Other GEN3 updates include many “quality of life” improvements such as an aluminum trigger lightened trigger pull and an ambidextrous bolt hold-open. Plus a redesigned operating handle with a new easy-pullback action and yes it still takes Glock mags.
| UPC | 640832009620 |
|---|---|
| Manufacturer | KelTec |
| Manufacturer Part Number | SUB2K9GLKGRN10 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 |
| Length | 22.8000 |
| Model | Sub 2000 |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 9.8 |
| Product Type | Carbine |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Manual |
| Shipping Weight | 5.5 |
| Sights | Adjustable Sights |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related Products
UPC: 706397852665
MPN: AA9626
Out of stock
$1,854.99
UPC: 706397916961
MPN: MP9820C65
Out of stock
$1,871.99
UPC: 706397906641
MPN: AA9126NT
Out of stock
$1,724.99
UPC: 706397019020
MPN: MA9102CA
Out of stock
$1,667.99







Reviews
There are no reviews yet.