Savage


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Savage Axis II XP Hardwood Rifle 6.5 Creedmoor 4rd Magazine 22″ Barrel Hardwood Stock with Scope
Savage Axis II XP Hardwood Rifle 6.5 Creedmoor 4rd Magazine 22″ Barrel Hardwood Stock with Scope
MPN: 22678
UPC: 011356226785
$501.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Savage Arms has blended affordable accuracy and classic style in the AXIS II XP Hardwood. The package rifle maximizes any shooter's precision with the user-adjustable AccuTrigger; system button rifling and a factory-mounted and boresighted Bushnell; 3-9x40mm scope.
Features:
- Sleek modern design
- Mounted and boresighted Bushnell 3-9x40mm scope
- Silky-smooth bolt action
- Blued button rifled barrel
- Four-round detachable box magazine
- User-adjustable AccuTrigger
- Hardwood stock
Specifications:
- Action: Bolt
- Barrel Color: Black
- Barrel Finish: Matte
- Barrel Length (in)/(cm): 22 / 55.9
- Barrel Material: Carbon Steel
- Caliber: 6.5 CREEDMOOR
- Magazine Capacity: 4
- Hand: Right
- Length of Pull (in)/(cm): 13.5 / 33.0
- Magazine: Detachable Box Magazine
- Overall Length (in)/(cm): 43.875 / 109.2
- Rate of Twist (in): 1 in 8
- Receiver Color: Black
- Receiver Finish: Matte
- Receiver Material: Carbon Steel
- Type: Centerfire
- Stock Color: Brown
- Stock Finish: Matte
- Stock Material: Hardwood
- Stock Type: Sporter
- Weight (lb)/(kg): 8.08 / 3.67
| UPC | 011356226785 |
|---|---|
| Manufacturer | Savage |
| Manufacturer Part Number | 22678 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 4 + 1 |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | 3 Position |
| Shipping Weight | 11.05 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.