Henry Repeating Arms


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Henry Homesteader Rifle 9mm Luger 5rd (1) & 10rd (1) Magazine 16.37″ Barrel Walnut
Henry Homesteader Rifle 9mm Luger 5rd (1) & 10rd (1) Magazine 16.37″ Barrel Walnut
MPN: H027H9
UPC: 619835020000
$697.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
With the brawn of a workhorse and the beauty of a show pony the Homesteader delivers versatility like few other firearms can effortlessly going from bedside protector to varmint patrolling ranch hand and back again at the end of the day. Don’t let all that work trick you into thinking it’s all business all the time though because a trip to the range for some casual plinking will prove that the Homesteader also knows how to have fun.
| UPC | 619835020000 |
|---|---|
| Manufacturer | Henry Repeating Arms |
| Manufacturer Part Number | H027H9 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | rifle |
| Barrel Length | 16.37" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 35.75'' |
| Magazine Included | Yes |
| Model | Homesteader |
| Number of Magazines | 2 (1) 10rd. & (1) 5rd. |
| Package Height | 1.9 |
| Package Width | 6.7 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Thumb |
| Shipping Weight | 7.6 |
| Sights | Front Screw-On Post/Adj Aperture Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related Products
UPC: 706397926748
MPN: AA9622
Out of stock
$1,854.99
UPC: 706397976422
MPN: HL916556FLC
Out of stock
$1,777.99
UPC: 706397019266
MPN: MA9226CA
In stock
$1,722.99







Reviews
There are no reviews yet.