Henry Repeating Arms


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Henry Homesteader Rifle 9mm Luger 10rd Magazine 16.37″ Barrel Walnut Sig/S&W Magazine Well
Henry Homesteader Rifle 9mm Luger 10rd Magazine 16.37″ Barrel Walnut Sig/S&W Magazine Well
MPN: H027H9S
UPC: 619835020031
$674.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
With the brawn of a workhorse and the beauty of a show pony the Homesteader delivers versatility like few other firearms can effortlessly going from bedside protector to varmint patrolling ranch hand and back again at the end of the day. Don’t let all that work trick you into thinking it’s all business all the time though because a trip to the range for some casual plinking will prove that the Homesteader also knows how to have fun.
| UPC | 619835020031 |
|---|---|
| Manufacturer | Henry Repeating Arms |
| Manufacturer Part Number | H027H9S |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | rifle |
| Barrel Length | 16.37" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 |
| Length | 35.75'' |
| Magazine Included | Yes |
| Model | Homesteader |
| Number of Magazines | 2 (1) 10rd. & (1) 5rd. |
| Package Height | 1.9 |
| Package Width | 6.6 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Safety | Thumb |
| Shipping Weight | 7.65 |
| Sights | FS:Screw-On Post/RS:Adjustable |
| Sights Type | Adjustable Sights |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related Products
UPC: 706397852665
MPN: AA9626
Out of stock
$1,854.99
UPC: 706397969448
MPN: HL918556B
In stock
$1,794.99
UPC: 706397011024
MPN: MA9102
Out of stock
$1,667.99







Reviews
There are no reviews yet.