Ruger / Sturm, Ruger & Co.


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Ruger Hawkeye Rifle 6.5 Creedmoor 26″ Barrel Matte Black/ Speckled Black/Brown Laminate Stock
Ruger Hawkeye Rifle 6.5 Creedmoor 26″ Barrel Matte Black/ Speckled Black/Brown Laminate Stock
MPN: 47184
UPC: 736676471843
$1,233.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
Features:
- Heavy-contour target barrel features a Ruger Precision Rifle® Hybrid Muzzle Brake to effectively reduce recoil while minimizing noise and blast to the sides of the shooter.
- Free-floated cold hammer-forged 4140 chrome-moly steel barrel with 5R Rifling at minimum bore and groove dimensions minimum headspace and centralized chamber.
- 20 MOA Picatinny rail secured with four #8-40 screws for increased long-range elevation capabilities overtop the traditional patented integral scope mounts that are machined directly on the solid-steel receiver.
- Two-tone Target stock features two-way adjustable comb adjustable pull length with soft rubber buttpad QD attach points and flush mounted Lower M-LOK® rail.
- Unique two stage adjustable target trigger with a short “take-up” stage followed by a crisp light target pull with no creep or overtravel.
- Non-rotating Mauser-type controlled round feed extractor is the most positive case extraction system ever invented and features a fixed blade-type ejector that positively ejects the empty cases as the bolt is moved fully rearward.
- Three-position safety is easily accessible and allows the shooter to lock the bolt or to load and unload the rifle with the safety engaged.
- Ships with one AI-Style magazine.
- Rugged one-piece stainless steel bolt
Specifications:
- Caliber: 6.5 Creedmoor
- Stock: Speckled Black/Brown Laminate
- Sights: None
- Barrel Length: 26″
- Material: Alloy Steel
- Thread Pattern: 5/8″-24
- Twist: 1:8″ RH
- Capacity: 10
- Finish: Matte Black
- Weight: 11 lbs.
- Overall Length: 47″ – 48.50″
- Length of Pull: 13″ – 14.50″
- Grooves: 5
| UPC | 736676471843 |
|---|---|
| Manufacturer | Ruger / Sturm, Ruger & Co. |
| Manufacturer Part Number | 47184 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Length | 26" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 10 + 1 |
| Rate of Twist | 1:8" RH |
| Safety | 3-Position |
| Shipping Weight | 13.65 |
| ATF Type | SPORTING RIFLE |
| Barrel Finish | Matte Black |
| Length | 50.2000 |
| Model | Hawkeye |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 7.4 |
| Product Type | Rifle |
| Sights | No |
| Thread Pattern | 5/8"-24 tpi |
| Units per Box | 1 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.