Winchester


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
WIN 70 EXT HUNTER VSX MB NS 7MM REM 26
WIN 70 EXT HUNTER VSX MB NS 7MM REM 26
MPN: 535244230
UPC: 048702023514
$1,417.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
Receiver and barrel have Tungsten Cerakote finish. Bell and CarlsonTM synthetic stock with sculpted cheekpiece and TrueTimber® VSX finish jeweled bolt body knurled bolt handle Pachmayr® Decelerator recoil pad. – Top looks and even better performance. The look of the Tungsten Cerakote finish is extraordinary. This Model 70 has the addition of a Bell and Carlson® synthetic stock with sculpted cheekpiece and TrueTimber® VSX finish. It’s a Model 70 for extreme conditions and for serious tough hunts where you need a rifle that can handle the elements and maintain top performance. – Model 70 Extreme Features – Steel receiver with a tungsten Cerakote finish – Tungsten Cerakote finish barrel – Muzzle brake – Controlled Round Feed and Ejection – Bell and Carlson synthetic stock with sculpted cheekpiece – TrueTimber® VSX Finish stock – Hinged floorplate – Jeweled bolt body – Knurled bolt handle – Sling swivel studs – Model 70 Features – Three-Position Safety – Free-Floating Barrel – Recessed Target Crown – M.O.A. Trigger – Blade-Type Ejector – Pachmayr Decelerator Recoil Pad – Pre-’64 Style controlled round feed with claw extractor
| UPC | 048702023514 |
|---|---|
| Manufacturer | Winchester |
| Manufacturer Part Number | 535244230 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | rifle |
| Barrel Length | 26" |
| Caliber/Gauge | 7mm Remington Magnum |
| Capacity | 3 |
| Length | 49.9500 |
| Model | M70 |
| Number of Magazines | 1 3 rd. |
| Package Height | 3.5 |
| Package Width | 10.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1 in 9.5 |
| Shipping Weight | 9.55 |
| Sights | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.