Smith & Wesson / S&W


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
SW M&P M2.0 10MM 4 OR COMP TS BLK 10RD
SW M&P M2.0 10MM 4 OR COMP TS BLK 10RD
MPN: 14092
UPC: 022188900149
$634.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
Building off of the successful launch of the M&P10MM M2.0. A shorter slide and barrel makes this a more convenient package. Reversible magazine release. The M2.0 flat-face trigger for consistent finger placement that allows for more accurate and repeatable shooting. Enhanced sear for lighter crisp trigger let-off. A perfect option for those looking to step up their game. – ADAPTABLE GRIP- Four interchangeable palmswell grip inserts included to tailor the pistol for optimal hand fit and trigger reach- S M ML L. – FLAT-FACE TRIGGER- For consistent trigger finger placement that allows for more accurate and repeatable shooting. – OPTIC-READY SLIDE- The ability to mount most red dots on the market with the Smith & Wesson C.O.R.E. system. – 4 1:10 twist stainless steel barrel w/Armornite® finish. – Optic ready C.O.R.E. System. – Flat-face trigger. – 18 degree grip angle. – Optic-height white dot sights. – Manual Thumb Safety. – Stainless steel slide w/Armornite® finish. – Four interchangeable palmswell grip inserts. – Ships with two 10-round magazines. – width 1.3 in – length 7.2 in – height 5.6 in – weight 28.5 oz – CALIBER 10MM – SIZE FULL – CAPACITY 10 – ACTION STRIKER FIRED – BARREL LENGT H4 – GRIP POLYMER – SIGHTS OPTIC-HEIGHT WHITE DOT – OPTIC READY YES – SAFETY THUMB SAFETY – COLOR/FINISH BLACK – STATE COMPLIANCE CO CT DE HI IL MD NJ NY RI VT WA DC – BARREL MATERIAL STAINLESS STEEL – FRAME POLYMER – NUMBER OF MAGAZINES 2 – MODEL M&P 2.0
| UPC | 022188900149 |
|---|---|
| Manufacturer | Smith & Wesson / S&W |
| Manufacturer Part Number | 14092 |
| Action | Striker Fired |
| ATF Type | PISTOL |
| Barrel Length | 4" |
| Caliber/Gauge | 10mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 12.2000 |
| Model | M&P M2.0 |
| Number of Magazines | 2 10 rd. |
| Package Height | 2.3 |
| Package Width | 7.0 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Safety | Thumb |
| Shipping Weight | 2.85 |
| Sights | Optics Height White Dot |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (Guam) | NO SALE TO GUAM |
| State Restriction (PR) | NO SALE TO PUERTO RICO |
| State Restriction (VI) | NO SALE TO VIRGIN ISLANDS |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related Products
UPC: 706397926045
MPN: XDD9801
Out of stock
$383.99
UPC: 706397985738
MPN: HC9319BOSPCA-P
Out of stock
$552.99







Reviews
There are no reviews yet.