Bergara


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Bergara B-14 HMR 6.5 Creedmoor Rifle 5rd Magazine 22″ Barrel Molded Mini Chassis Stock Cerakote
Bergara B-14 HMR 6.5 Creedmoor Rifle 5rd Magazine 22″ Barrel Molded Mini Chassis Stock Cerakote
MPN: B14S352C
UPC: 043125015740
$1,099.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
The B-14 HMR rifle features our integrated mini-chassis molded into the stock to give the rifle repeatable bedding and accuracy. It also supports a fully free-floated barrel to achieve optimal precision.
Specifications:
- Weight: 9.6 lbs
- Overall Length: 42”
- Barrel Length: 22”
- Barrel Taper: No. 6
- Muzzle: Precision threaded 5/8-24” (.450 Bushmaster: 11/16×24) with knurled thread protector
- Magazine: AICS style detachable
- Mag Capacity: 5 round mag provided
- Stock: Bergara HMR Molded with mini-chassis
- Scope Mount: Fits Remington 700 bases with 6-48 screws
- Integrated QD flush cup sling mounts and swivel mounts
- Rear butt-stock: Adjustable cheek piece and length-of-pull (Length of pull adjustable with alternative screws available at shop.bergarausa.com)
- Full-length Integrated mini-chassis for repeatable bedding and supports fully free-floated barrel
- Caliber/Twist: 6.5 Creedmoor/1:8
| UPC | 043125015740 |
|---|---|
| Manufacturer | Bergara |
| Manufacturer Part Number | B14S352C |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | rifle |
| Barrel Finish | Graphite Black Cerakote |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 5 + 1 |
| Length | 46 |
| Magazine Included | 1 x 5-Round |
| Model | B-14 Series |
| Number of Magazines | 1 5 rd. AICS |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Safety | Two-Position |
| Shipping Weight | 11.5 |
| Sights | Drilled & Tapped |
| Thread Pattern | 5/8"-24 tpi |
| Units per Box | 1 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.