Kriss TDI


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
KRISS KV10-3CFD03 VECTOR CRB G3 10M 16 FDE
KRISS KV10-3CFD03 VECTOR CRB G3 10M 16 FDE
MPN: KV103CFD03
UPC: 810172121393
$1,659.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
Tailored for recreational use and competition in pistol caliber carbine divisions, the KRISS Vector Gen3 CRB is the most accessible model with a 16″ rifle length barrel and is compliant in most states. The upper and lower housings have been reimagined and enhanced for adaptability. The CRB comes equipped with a refreshed barrel shroud with M-LOK mounting points. The CRB is fed with full size Glock magazines, ensuring seamless interchangeability for users familiar with Glock-style mags. Features interchangeable AR15/M16 pistol grip; Kriss adjustable folding stock; Glock magazine compatible; 5 M-LOK slot on each side and 6 slots on the bottom; ambidextrous reversible magazine release and 4-Pin tool less disassembly. Includes magazine, cleaning kit, cable lock and manual.
| UPC | 810172121393 |
|---|---|
| Manufacturer | Kriss TDI |
| Manufacturer Part Number | KV103CFD03 |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | 10mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Safety | Ambidextrous Safety Lever |
| Sights | Flip Up Front & Rear |
| Model | VECTOR CRB |
| Product Type | Carbine |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Shipping Weight | 0.0 |
| Sights Type | Adjustable Sights |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related Products
UPC: 706397926748
MPN: AA9622
Out of stock
$1,854.99
UPC: 706397969455
MPN: HL920556B
In stock
$1,809.99
UPC: 706397906641
MPN: AA9126NT
Out of stock
$1,724.99
UPC: 706397011024
MPN: MA9102
Out of stock
$1,667.99







Reviews
There are no reviews yet.