Remington


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Remington Firearms (New) R85826 783 Full Size 6.5 Creedmoor 4+1 22″ Matte Black Steel Barrel, Drilled & Tapped Steel Receiver, Black Fixed Synthetic Stock, Right Hand
Remington Firearms (New) R85826 783 Full Size 6.5 Creedmoor 4+1 22″ Matte Black Steel Barrel, Drilled & Tapped Steel Receiver, Black Fixed Synthetic Stock, Right Hand
MPN: R85826
UPC: 810070684310
$453.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
The 783 features a synthetic stock built around a dual pillar bedded platform that free floats the barrel and contains a high nylon fiber content which promotes superior strength and rigidity for shot to shot consistency; user adjustable CrossFire trigger system; steel detachable magazine with a steel latch; drilled & tapped and Supercell recoil pad. Includes scope mount, sling mounts and magazine.
| UPC | 810070684310 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R85826 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | rifle |
| Barrel Finish | Matte Blued |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 4 |
| Length | 48 |
| Number of Magazines | 1 4 rd. |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 9.5 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1 in 8 |
| Shipping Weight | 10.65 |
| Sights | Optic Ready |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.