Winchester Guns


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Winchester Repeating Arms 535700289 XPR 6.5 Creedmoor 3+1 22″ Blued Perma-Cote Steel Sporter & Receiver, Matte Black Fixed w/Checkering Stock, Right Hand
Winchester Repeating Arms 535700289 XPR 6.5 Creedmoor 3+1 22″ Blued Perma-Cote Steel Sporter & Receiver, Matte Black Fixed w/Checkering Stock, Right Hand
MPN: 535700289
UPC: 048702008832
$483.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
The Winchester XPR is a feature-packed XPR bolt-action rifle that embodies the lasting quality you’ve come to expect from Winchester Repeating Arms. Winchester’s M.O.A. Trigger System is the heart of every XPR rifle. The trigger housing and all internal components in the M.O.A trigger are constructed of polished and hardened carbon steel with a blued finish for added durability and corrosion resistance. The rifle features a two-position safety located just in front of the safety button; the cocking indicator on the bolt shroud gives you both a tactile and visual reference of the rifle’s cocked/uncocked condition; bolt design offers three front locking lugs and a short 60-degree lift for improved scope clearance; nickel Teflon coating provides smooth operation and added corrosion resistance; one-piece generous trigger guard and magazine frame design; chromoly steel barrel on the XPR rifle is precisely button-rifled to create outstanding accuracy with a wide variety of bullet weights and types, the entire barrel is free-floating to eliminate any accuracy robbing pressure points; drilled & tapped chromoly steel receiver; synthetic stock with an Inflex Technology recoil pad and a detachable single stack box magazine.
| UPC | 048702008832 |
|---|---|
| Manufacturer | Winchester |
| Manufacturer Part Number | 535700289 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | rifle |
| Barrel Finish | Blued Perma-Cote |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 4 |
| Length | 50.8000 |
| Model | XPR |
| Number of Magazines | 1 3 rd. |
| Package Height | 3.7 |
| Package Width | 9.7 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1 in 8" |
| Safety | Two-Position |
| Shipping Weight | 9.1 |
| Sights | Drilled & Tapped |
| Units per Box | 1 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related Products
UPC: 706397939403
MPN: BAW9206CMD
In stock
$1,731.99
UPC: 706397939380
MPN: BAW920308D
In stock
$1,731.99







Reviews
There are no reviews yet.