Connecticut Valley Arms / CVA


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
CVA CR3960 Cascade Long Range Hunter Full Size 7mm Rem Mag 24″ Smoked Bronze Cerakote Steel Threaded Barrel, Realtree Hillside Synthetic Stock
CVA CR3960 Cascade Long Range Hunter Full Size 7mm Rem Mag 24″ Smoked Bronze Cerakote Steel Threaded Barrel, Realtree Hillside Synthetic Stock
MPN: CR3960
UPC: 043125039609
$879.00
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
The Cascade Long Range is designed for hunters seeking precision at extended distances without compromising affordability. Borrowing features from long-range target competition rifles, the Cascade LRH gives hunters the added confidence to make kill shots on big game at 300 yards and beyond. The key is a medium-heavy barrel contour and a stock designed for stability and fit, with a flat and wide forend and adjustable length-of-pull and comb height.
| UPC | 043125039609 |
|---|---|
| Manufacturer | Connecticut Valley Arms / CVA |
| Manufacturer Part Number | CR3960 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Length | 24" |
| Caliber/Gauge | 7mm Remington Magnum |
| Capacity | 3 + 1 |
| Rate of Twist | 1:9.5" |
| Model | Cascade |
| Product Type | Rifle |
| Number of Magazines | 1 4 rd. |
| Length | 51.5 |
| Package Width | 9.3 |
| Package Height | 3.9 |
| Shipping Weight | 10.8 |
| ATF Type | rifle |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.