Trijicon


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Trijicon 2900006 Credo HX Satin Black 4-16x50mm 30mm Tube LED Illuminated Green Duplex Reticle
Trijicon 2900006 Credo HX Satin Black 4-16x50mm 30mm Tube LED Illuminated Green Duplex Reticle
MPN: 2900006
UPC: 719307403413
$1,064.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
Designed specifically for long-range hunting, the Trijicon Credo HX riflescope offers exposed adjusters that are precise and repeatable. The tough-as-nails aircraft-grade aluminum housing will withstand the rigors of the hunt and the illuminated reticle options give you the advantages of fast, accurate shot placement. Carry more out than you carried in. Includes Bikini caps, Scopecoat, 3mm Hex key, repositionable magnification knob and replacement screw, CR2032 battery, quick reference guide, warranty card and logo sticker.
| UPC | 719307403413 |
|---|---|
| Manufacturer | Trijicon |
| Manufacturer Part Number | 2900006 |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Eye Relief | 3.10" – 3.80" |
| Length | 14.50" |
| Magnification | 4-16x |
| Model | Credo |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Power | 4-16X |
| Product Type | Rifle Scope |
| Reticle | Illuminated Green LED Duplex |
| Objective Size | 50mm |
| Package Height | 4.2 |
| Package Width | 5.9 |
| Shipping Weight | 2.85 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.