Tikka


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
TIKKA JRXTRFLS382 T3X LITE RGHTCH SPEC 65CRD 20
TIKKA JRXTRFLS382 T3X LITE RGHTCH SPEC 65CRD 20
MPN: JRXTRFLS382
UPC: 082442982434
$1,396.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
THE Tikka T3X Roughtech are the perfect companion for southern forests and open plains. With a host of features that include a fluted bolt with an oversize bolt handle; fluted, threaded barrel; the Roughtech finish endures a firm grip and control in all weather conditions; adjustable trigger; modular synthetic stock that is foam filled in the rear to keep noise down; an additional attachment point allows you to change the width of the stocks forend increasing stability when taking that crucial shot. First Lite Specter camo is made specifically for whitetail hunters. Leveraging a scientific, nature-based algorithm this camo pattern is finely tuned to the demands of hunters within the whitetail heartland. Includes a muzzle brake and gun lock.
| UPC | 082442982434 |
|---|---|
| Manufacturer | Tikka |
| Manufacturer Part Number | JRXTRFLS382 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 3 + 1 |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Two-Position |
| ATF Type | SPORTING RIFLE |
| Length | 48.7000 |
| Model | T3x |
| Number of Magazines | 1 3 rd. |
| Package Height | 2.9 |
| Package Width | 6.9 |
| Product Type | Rifle |
| Shipping Weight | 8.25 |
| Sights | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.