Ruger / Sturm, Ruger & Co.


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
RUGER LC CARB 10MM 30RD 16.25″ TB
RUGER LC CARB 10MM 30RD 16.25″ TB
MPN: 19307
UPC: 736676193073
$776.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
Ruger is excited to introduce the Ruger LC Carbine chambered in 10MM. This lightweight carbine features a 16.25″ threaded barrel, adjustable folding stock, Ruger Rapid Deploy folding sights and ambidextrous controls. With the stock set to the shortest length of pull, this LC Carbine is just 30.60″ in length. The 10MM version features an updated right- and left-hand bolt release, octagonal handguard, reversible magazine release and is compatible with most off-the-shelf, Glock-pattern 10MM magazines.
| UPC | 736676193073 |
|---|---|
| Manufacturer | Ruger / Sturm, Ruger & Co. |
| Manufacturer Part Number | 19307 |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length | 16.25" |
| Caliber/Gauge | 10mm |
| Capacity | 30 |
| Model | LC Carbine |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:16" RH |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 9.729 |
| Sights | Adj Ruger Rapid Deploy |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Length | 36.3000 |
| Magazine Included | 1 x 30-Round |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 8.6 |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related Products
UPC: 706397916961
MPN: MP9820C65
Out of stock
$1,871.99
UPC: 640832009644
MPN: SUB2K9GLKBLK
In stock
$429.99







Reviews
There are no reviews yet.