Kimber


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
KIMBER RAPIDE DAWN 9MM 5″ 9RD CA
KIMBER RAPIDE DAWN 9MM 5″ 9RD CA
MPN: 3000420CA
UPC: 669278904207
$1,828.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
The RAPIDE (DAWN) boasts performance-enhancing features that make it an ideal target pistol, such as stepped cocking serrations, slide-lightening cuts, TiN (Titanium Nitride) finished barrel, ambidextrous safeties, flush-fitting extended magwell, V-Cut matchgrade trigger breaking crisply at 4-5 lbs and Tru-Glo TFX Pro Day/Night sights. The feature-rich enhancements found on the latest 1911 additions to the Kimber family include a loaded chamber indicator at the top of the slide to the rear of the chamber. When loaded this small metal bar is visible in the up position. Plus, this 1911 features a magazine disconnect, which prevents the firearm from firing unless a magazine is loaded. These enhancements help provide firearms to states where traditional features are not available. These selected states require these attributes that deliver an additional layer of security.
| UPC | 669278904207 |
|---|---|
| Manufacturer | Kimber |
| Manufacturer Part Number | 3000420CA |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | PISTOL |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 9 + 1 |
| Number of Magazines | 1 9 rd. |
| Package Height | 3.5 |
| Package Width | 10.0 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Safety | Loaded Chamber Indicator |
| Shipping Weight | 4.38 |
| Sights | Tru-Glo TFX Pro Day Night |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Lightening Cut/Serrated |
| Model | Rapide Dawn |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.