Springfield Armory


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
1911 DS Prodigy AOS GP 9mm 4.25″ RFX11 Blk 4/10
1911 DS Prodigy AOS GP 9mm 4.25″ RFX11 Blk 4/10
MPN: PH9117AOSLCPAC
UPC: 706397999544
$1,499.00
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
Springfield Armory, MFG# PH9117AOSLC-PAC, UPC: 706397999544, UOM: EA, 1911 DS Prodigy AOS, 9mm, 4.25″ Barrel, OR, Viridian RFX11, Black, Gear Pac, (4) 10-rd, SPRI, SPRIHG10, SPRIHGALL, HG10, HGALL
| UPC | 706397999544 |
|---|---|
| Manufacturer | Springfield Armory |
| Manufacturer Part Number | PH9117AOSLCPAC |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | PISTOL |
| Barrel Length | 4.25" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 13.6000 |
| Magazine Included | 4 x 10-Round |
| Model | 1911 Prodigy |
| Number of Magazines | 4 |
| Package Height | 3.8 |
| Package Width | 10.5 |
| Product Type | 1911 |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 4.5 |
| Sights | FS: Fiber Optic RS: U Notch |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (PR) | Puerto Rico |
| State Restriction (VI) | Virgin Islands |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.