Derya


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Derya Firearms MELIK9TTTR Melik 9mm Luger 17+1 4.90″ Black Melonite Steel Barrel, Black Melonite Serrated Steel Slide, Silver Anodized Aluminum Frame, Dark Walnut Grip
Derya Firearms MELIK9TTTR Melik 9mm Luger 17+1 4.90″ Black Melonite Steel Barrel, Black Melonite Serrated Steel Slide, Silver Anodized Aluminum Frame, Dark Walnut Grip
MPN: MELIK9TTTR
UPC: 850067243090
$428.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
The Derya Melik 9mm pistol now features an elegant two-tone finish that marries sophistication with performance. With its silver aluminum frame contrasting against a black melotine steel slide, this firearm stands out both on the range and in the collection. Chambered for 9mm with a 17+1 round capacity, its 4.9-inch barrel ensures precision in every shot. The addition of dark walnut grips not only enhances the pistol’s aesthetic appeal but also provides a comfortable, ergonomic hold for the shooter. Designed with a double/single action for versatile use, and equipped with fixed sights for accuracy. Every purchase of the Derya Arms Melik 9mm includes a premium hard case, DERYA-branded case with a user manual, WTTA flyer, high-capacity magazine, cleaning rod, and gun brush for complete readiness.
| UPC | 850067243090 |
|---|---|
| Manufacturer | Derya |
| Manufacturer Part Number | MELIK9TTTR |
| Slide Description | Serrated |
| Safety | Decocker |
| Action | Double / Single Action |
| Barrel Length | 4.90" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 17 + 1 |
| Model | Melik |
| Sights | Fixed Sights |
| Product Type | Double / Single Action |
| Shipping Weight | 3.25 |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Package Width | 8.5 |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| ATF Type | PISTOL |
| Package Height | 2.7 |
| Number of Magazines | 1 17 rd. |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.