Diamondback Firearms


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Diamondback DB1060M001 DB10 6.5 Creedmoor 20″ 20+1,5+1 Black Magpul MOE Carbine Stock Black Magpul MOE-K2+ Grip 15″ M-Lok
Diamondback DB1060M001 DB10 6.5 Creedmoor 20″ 20+1,5+1 Black Magpul MOE Carbine Stock Black Magpul MOE-K2+ Grip 15″ M-Lok
MPN: DB1060M001
UPC: 810035753037
$1,504.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
This DB10 rifle features a mid-length, medium 416 stainless steel, fluted barrel, mid-length gas system with pinned gas block, and a shot-peened Mil-Spec 8620 bolt carrier. It utilizes 7075-T6 aluminum receivers, 15″ M-Lok anti-rotation handguard, Magpul MOE-K2+ grip, and a Magpul MOE Carbine stock. It comes with one 20-round mag and one 5-round mag.
| UPC | 810035753037 |
|---|---|
| Manufacturer | Diamondback Firearms |
| Manufacturer Part Number | DB1060M001 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | rifle |
| Barrel Finish | Stainless Steel |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 20 |
| Length | 39.25 |
| Number of Magazines | 1 20 rd. PMAG and 5 rd. CPD |
| Package Height | 9.0 |
| Package Width | 3.5 |
| Product Type | AR |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Manual Thumb |
| Shipping Weight | 16.1 |
| Sights | No Sights |
| Thread Pattern | 5/8"-24 tpi |
| Units per Box | 1 |
| Model | DB10 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related Products
UPC: 706397980115
MPN: SA920556BA2
In stock
$1,087.99
UPC: 706397967697
MPN: STV916556YP
Out of stock
$1,020.99







Reviews
There are no reviews yet.