FN America / FN Herstal


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
FN 509 CC Edge XL Handgun 9mm Luger 10rd Magazines(3) 4.2″ Barrel Compensator Black/Gray
FN 509 CC Edge XL Handgun 9mm Luger 10rd Magazines(3) 4.2″ Barrel Compensator Black/Gray
MPN: 66101715
UPC: 845737017613
$1,074.00
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
Specifications:
- CALIBER: 9mm Luger
- OPERATION: Double-action striker-fired
- MAG CAPACITY: 10 Rd.
- WEIGHT: 29 oz
- BARREL LENGTH: 4.2"
- OVERALL LENGTH: 7.5"
- TWIST RATE: 1:10" RH
- HEIGHT: 5.9"
- WIDTH: 1.35"
- TRIGGER PULL: 4.5-6.7 lb.
- SIGHT RADIUS: 5.41"
| UPC | 845737017613 |
|---|---|
| Manufacturer | FN America / FN Herstal |
| Manufacturer Part Number | 66101715 |
| Action | Double Action Only |
| ATF Type | PISTOL |
| Barrel Length | 4.20" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 7.5 |
| Number of Magazines | 3 10 rd. |
| Package Height | 3.3 |
| Package Width | 11.3 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Safety | No Manual |
| Shipping Weight | 4.25 |
| Sights | Suppressor Height F/O Sights |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Lightening Cut/Optic Cut/Serrated |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.