FN America / FN Herstal


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
FN 509 CC Edge XL Handgun 9mm Luger 17rd Magazines(3) 4.2″ Barrel Compensator Black/Gray
FN 509 CC Edge XL Handgun 9mm Luger 17rd Magazines(3) 4.2″ Barrel Compensator Black/Gray
MPN: 66101714
UPC: 845737017606
$1,074.00
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
Specifications:
- CALIBER: 9mm Luger
- OPERATION: Double-action striker-fired
- MAG CAPACITY: 17 Rd.
- WEIGHT: 29 oz
- BARREL LENGTH: 4.2"
- OVERALL LENGTH: 7.5"
- TWIST RATE: 1:10" RH
- HEIGHT: 5.9"
- WIDTH: 1.35"
- TRIGGER PULL: 4.5-6.7 lb.
- SIGHT RADIUS: 5.41"
| UPC | 845737017606 |
|---|---|
| Manufacturer | FN America / FN Herstal |
| Manufacturer Part Number | 66101714 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | PISTOL |
| Barrel Length | 4.2" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 17 |
| Length | 11.9500 |
| Model | 509 CC |
| Number of Magazines | 3 |
| Package Height | 3.3 |
| Package Width | 11.13 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Safety | No Manual |
| Shipping Weight | 4.25 |
| Sights | Fiber Optic Front Sight |
| Sights Type | FIBER OPTIC |
| Slide Description | Lightening Cut/Optic Cut/Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related Products
UPC: 706397163013
MPN: XD9301
Out of stock
$509.99
UPC: 706397926038
MPN: XDD9801HC
Out of stock
$383.99







Reviews
There are no reviews yet.