FN America / FN Herstal


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
FN 509 Fullsize MRD Handgun 9mm Luger 10rd Magazine(2) 4.5″ Barrel FDE
FN 509 Fullsize MRD Handgun 9mm Luger 10rd Magazine(2) 4.5″ Barrel FDE
MPN: 66100723
UPC: 845737011840
$729.00
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
Specifications:
- CALIBER: 9mm
- OPERATION: Double-action striker-fired
- MAG CAPACITY: 10 Rd.
- WEIGHT: 27 oz.
- BARREL LENGTH: 4.5"
- OVERALL LENGTH: 7.9"
- TWIST RATE: 1:10" RH
- HEIGHT: 5.56"
- WIDTH: 1.35"
- TRIGGER PULL: 4.5 lb. -6.0 lb.
- SIGHT RADIUS: 6.3"
| UPC | 845737011840 |
|---|---|
| Manufacturer | FN America / FN Herstal |
| Manufacturer Part Number | 66100723 |
| Action | Double Action Only |
| Barrel Length | 4.50" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Model | 509 |
| Product Type | Striker Fired |
| Safety | No Manual |
| Shipping Weight | 3.4 |
| Sights | Adjustable Sights |
| Slide Description | Optic Cut/Serrated |
| ATF Type | PISTOL |
| Length | 11.5 |
| Number of Magazines | 2 10 rd. |
| Package Height | 2.6 |
| Package Width | 8.3 |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Sights Type | Fixed Sights |
| State Restriction (CA) | NO SALE TO CALIFORNIA |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.