FN America / FN Herstal


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
FN 66101413 Reflex Micro-Compact Frame 9mm Luger 10+1, 3.30″ Black Target Crown Steel Barrel, Flat Dark Earth PVD Serrated Steel Slide, Flat Dark Earth Polymer Frame w/Picatinny Rail, Ambidextrous
FN 66101413 Reflex Micro-Compact Frame 9mm Luger 10+1, 3.30″ Black Target Crown Steel Barrel, Flat Dark Earth PVD Serrated Steel Slide, Flat Dark Earth Polymer Frame w/Picatinny Rail, Ambidextrous
MPN: 66-101413
UPC: 845737016272
$499.00
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
The FN Reflex is a pistol for everyday carry and perfected for deep concealment, with a thin profile that won’t print under cover garments. The Reflex features an internal hammer and multiple redundant safeties; advanced ergonomics for control and shootability; hammer forged barrel; multi-faceted grip texture; reversible magazine release; 1″ slide for all-day carry comfort; long wearing PVD finish; slim line rail mount for sub compact lights; steel dovetail front tritium sight with high visibility orange dot, rear double-dot sight. Includes two 10rd magazines.
| UPC | 845737016272 |
|---|---|
| Manufacturer | FN America / FN Herstal |
| Manufacturer Part Number | 66-101413 |
| Action | Single Action |
| ATF Type | PISTOL |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 3.3" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 6.2 |
| Model | Reflex |
| Number of Magazines | 2 10 rd. |
| Package Height | 2.25 |
| Package Width | 8.125 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Safety | No |
| Shipping Weight | 2.2 |
| Sights | FS: Orange NS RS: Double Dot |
| Sights Type | Night Sights |
| Slide Description | Serrated |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.