Glock


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
GLOCK 17 GEN4 9MM 17RD BLK ENGRAVED
GLOCK 17 GEN4 9MM 17RD BLK ENGRAVED
MPN: 80577
UPC: 196852805778
$580.00
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
The Modular Back Strap design of the GLOCK 17 Gen4 allows one to easily customize its grip to add comfort, regardless of the shooter’s hand size. The surface of the frame features the new Gen4 rough textured profile. Internally, the new GLOCK dual recoil spring assembly substantially reduces the wear and tear on the system. A reversible enlarged magazine catch, changeable at user level accommodates left and right-handed operators.
| UPC | 196852805778 |
|---|---|
| Manufacturer | Glock |
| Manufacturer Part Number | 80577 |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length | 4.49" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 17 |
| Number of Magazines | 3 |
| Product Type | Striker Fired |
| Sights | Fixed Sights |
| Sights Type | FIXED |
| ATF Type | PISTOL |
| Length | 10.7000 |
| Model | 17 |
| Package Height | 2.6 |
| Package Width | 9.5 |
| Rate of Twist | 1-in-9.84" |
| Shipping Weight | 3.6 |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.