HAWKE SPORT OPTICS


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Hawke Sport Optics 14254 Vantage IR Riflescope Black 4-12x50mm 1″ Tube Illuminated Red/Green L4A DOT 2.5 MOA Reticle
Hawke Sport Optics 14254 Vantage IR Riflescope Black 4-12x50mm 1″ Tube Illuminated Red/Green L4A DOT 2.5 MOA Reticle
MPN: 14254
UPC: 5054492142545
$259.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
A variant of the classic L4 reticle, the L4A Dot uses a more open outer post design to keep more of the target visible while aiming. 30 spacing from center to post at 100yds when on 4x magnification. This is equivalent to 83cm at 100m.
| UPC | 5054492142545 |
|---|---|
| Manufacturer | HAWKE SPORT OPTICS |
| Manufacturer Part Number | 14254 |
| Adjustable Parallax | Fixed |
| Eye Relief | 3.50" |
| Length | 13.40" |
| Magnification | 4-12x |
| Optic Coating | Fully Multi Coated |
| Reticle | Illuminated Red/Green L4A DOT 2.5 MOA |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.