Hi Point Firearms


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Hi-Point 995FGFLLAZTS 995TS Carbine 9mm Luger 16.50″ 10+1 Black All Weather Molded Stock W/Forward Folding Grip, Weapon-Mounted Flashlight and Laser
Hi-Point 995FGFLLAZTS 995TS Carbine 9mm Luger 16.50″ 10+1 Black All Weather Molded Stock W/Forward Folding Grip, Weapon-Mounted Flashlight and Laser
MPN: 995TS FG FL LAZ
UPC: 752334099938
$366.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
Hi-Point’s 995TS 9mm carbine has an all-weather, polymer skeletonized stock with an internal recoil buffer, multiple Weaver-style rails, a sling, swivels, and scope base. It has a quick on/off thumb safety, grip-mounted clip release, last round lock open feature, and fully adjustable sights (post front, peep rear). The 995TS carbine has a 16.5″ barrel for an OAL of 31″. Hi-Point produces affordable, American-made firearms featuring 100% American parts and assembly. Hi-Point carbines are +P rated and accept all factory ammunition. This model features a forward folding grip, weapon-mounted flashlight, and a laser. It has a black stock with black metal finish and includes a 10-round magazine. (The mag is not compatible with C9)
| UPC | 752334099938 |
|---|---|
| Manufacturer | Hi Point Firearms |
| Manufacturer Part Number | 995TS FG FL LAZ |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 16.50" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 |
| Length | 32.5000 |
| Rate of Twist | 1:9" |
| Safety | Manual Thumb |
| Shipping Weight | 9.4 |
| Sights | Adjustable Post Front/Peep Rear |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related Products
UPC: 706397973209
MPN: HL916556Y
Out of stock
$1,777.99
UPC: 706397011062
MPN: MA9106
In stock
$1,573.99
UPC: 706397011024
MPN: MA9102
Out of stock
$1,667.99







Reviews
There are no reviews yet.