Legacy Sports International


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Howa M1500 Rifle 6.5 Creedmoor 10rd Magazines (3) 24″ Barrel US Flag MDT Grip
Howa M1500 Rifle 6.5 Creedmoor 10rd Magazines (3) 24″ Barrel US Flag MDT Grip
MPN: HCRA72507USKMDT
UPC: 682146880205
$1,467.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
- Available Caliber: 6.5 Creedmoor
- Barrel: 24" Heavy Threaded Barrel 5/8"-24
- Short Barrel – 16.25" Heavy Threaded Barrel 5/8"-24
- Design : American Flag
- Weight: 12.3 LBS
Short Barrel Weight: 11.5 LBS - Rot: 6.5 Creedmoor – 1-8" .308 WIN – 1-10"
| UPC | 682146880205 |
|---|---|
| Manufacturer | Howa |
| Manufacturer Part Number | HCRA72507USKMDT |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | rifle |
| Barrel Length | 24" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 46.5 |
| Model | 1500 |
| Number of Magazines | 3 10 rd. |
| Package Height | 4.2 |
| Package Width | 10.2 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Safety | Three-Position |
| Shipping Weight | 17.45 |
| Sights | Optic Ready |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.