KIMBER MFG.,INC


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Kimber Mfg.,inc 3000428 Rapide Frost 9mm 9+1 5″ Silver/KimPro II w/ Brush Polish Stainless Steel Slide G10 Grip
Kimber Mfg.,inc 3000428 Rapide Frost 9mm 9+1 5″ Silver/KimPro II w/ Brush Polish Stainless Steel Slide G10 Grip
MPN: 3000428
UPC: 669278304281
$1,408.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
The RAPIDE (Frost) (DN,NS). A truly unique 1911 with stepped cocking serrations, slide lightening cuts for faster Slide lock-up and DLC coated barrel for extreme durability. Equipped with Kimber Stiplex TM front strap stippling and Black G10 Rapide patterned grips for extra griping confidence. Kimpro Silver finish with brush polished flats finish off the stunning looks.
| UPC | 669278304281 |
|---|---|
| Manufacturer | Kimber |
| Manufacturer Part Number | 3000428 |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 9 |
| Product Type | 1911 |
| Sights | TRUGLO TFX Tritium/Fiber-Optic Day/Night |
| ATF Type | PISTOL |
| Model | RAPIDE |
| Number of Magazines | 1 9 rd. |
| Package Height | 3.5 |
| Package Width | 10.0 |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Safety | Manual Safety |
| Shipping Weight | 4.25 |
| Sights Type | Fixed Sights |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.