Kriss TDI


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Kriss USA KV90PFD20 Vector SDP G2 9mm Luger 40+1 5.50″ Black Nitride Threaded Barrel, Flat Dark Earth Picatinny Rail Top & Bottom, QD Sling Swivel
Kriss USA KV90PFD20 Vector SDP G2 9mm Luger 40+1 5.50″ Black Nitride Threaded Barrel, Flat Dark Earth Picatinny Rail Top & Bottom, QD Sling Swivel
MPN: KV90-PFD20
UPC: 810237023013
$1,269.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
The KRISS Vector SDP is the ideal choice for personal protection and home defense. The short barrel and quick detach sling swivel make transportation simple and it can be stowed away inconspicuously. The SDP features closed bolt, delayed blowback; 4140 Chrome Moly threaded barrel; quick detach sling swivel; 2-Stage, quick reset trigger and low profile flip-up sights. The SDP is fed with full size Glock magazines, offering cross compatibility of ammunition for a secondary or backup handgun. Includes magazine, cleaning kit, cable lock, manual and warranty card.
| UPC | 810237023013 |
|---|---|
| Manufacturer | Kriss TDI |
| Manufacturer Part Number | KV90-PFD20 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | PISTOL |
| Barrel Length | 5.5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 40 |
| Length | 31.5 |
| Model | VECTOR SDP |
| Number of Magazines | 1 |
| Package Height | 3.9 |
| Package Width | 12.0 |
| Product Type | Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Shipping Weight | 10.9 |
| Sights | Front/Rear Flip Sights |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Units per Box | 1 |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related Products
UPC: 706397926038
MPN: XDD9801HC
Out of stock
$383.99
UPC: 706397985738
MPN: HC9319BOSPCA-P
Out of stock
$552.99







Reviews
There are no reviews yet.