Mossberg


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Mossberg 28026 Patriot Walnut 6.5 Creedmoor 5+1 22″ Fluted Barrel w/Recessed Match Crown, Matte Blued Metal Finish, Spiral-Fluted Bolt, Walnut Stock, Drop Box Magazine, Adjustable LBA Trigger
Mossberg 28026 Patriot Walnut 6.5 Creedmoor 5+1 22″ Fluted Barrel w/Recessed Match Crown, Matte Blued Metal Finish, Spiral-Fluted Bolt, Walnut Stock, Drop Box Magazine, Adjustable LBA Trigger
MPN: 28026
UPC: 015813280266
$555.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
The classic styled Mossberg Patriot looks great on the gun rack and feels great when shouldered. Attractive, accurate and affordable, say hello to the Mossberg Patriot bolt-action rifle. It has the patented LBA trigger which is user adjustable from 2 lbs to 7 lbs. It has spiral-fluted bolts with knurl pattern to ensure smooth, comfortable and reliable cycling. It has a 22″ barrel with recessed crown to ensure accuracy and durability. It comes with a dropbox magazine for convenient loading and unloading. This walnut model is chambered in 6.5 Creedmoor.
| UPC | 015813280266 |
|---|---|
| Manufacturer | Mossberg |
| Manufacturer Part Number | 28026 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Finish | Matte Blue |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 5 + 1 |
| Length | 42.75'' |
| Magazine Included | 1 x 5-Round |
| Model | Patriot |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Crossbolt |
| Sights | None, Weaver Style Bases |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.