Otis Technologies


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Otis FGRC338 Ripcord 9mm/357/38 Cal Rifle/Pistol Firearm 8-32″ Thread Nomex/Rubber 36″ Long
Otis FGRC338 Ripcord 9mm/357/38 Cal Rifle/Pistol Firearm 8-32″ Thread Nomex/Rubber 36″ Long
MPN: FG-RC-338
UPC: 014895000588
$10.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
Ripcord delivers one-pass cleaning for your firearm. Run it through your gun from Breech-to-Muzzle, with no gravity feed necessary. The rigid, helix-shaped rubber core keeps the cleaning surface pressed against the bore, engaging the rifling for an aggressive clean. Nomex fibers act as both a brush to loosen and a patch to capture fouling particles Features 10″ of aggressive cleaning surface; 360 degree cleaning; easy-feed design makes for quicker cleaning from Breech-to-Muzzle and equipped with threaded ends to fit Otis limited breech cleaning components.
| UPC | 014895000588 |
|---|---|
| Manufacturer | Otis Technologies |
| Manufacturer Part Number | FG-RC-338 |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Length | 36" |
| Model | Ripcord |
| Product Type | Bore Cleaner |
| Quantity | 1 |
| Shipping Weight | 0.1313 |
| Style | Rifle |
| Thread Pattern | 8-32" |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related Products
UPC: 797053100374
MPN: ARGCK
In stock
$15.95
UPC: 029057333480
MPN: 33348
In stock
$13.99
UPC: 026509074731
MPN: BTAMS6OZ
In stock
$16.99







Reviews
There are no reviews yet.