Proof Research


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Proof Research 136409 Ascension Full Size 7mm Rem Mag 4+1 24″ Carbon Fiber Match Grade/Threaded Barrel Black Titanium Receiver TFDE Fixed Monte Carlo w/Raised Comb Stock Right Hand
Proof Research 136409 Ascension Full Size 7mm Rem Mag 4+1 24″ Carbon Fiber Match Grade/Threaded Barrel Black Titanium Receiver TFDE Fixed Monte Carlo w/Raised Comb Stock Right Hand
MPN: 136409
UPC: 843068136409
$6,129.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
PROOF carbon fiber Ascension stock (monte carlo style).PROOF patented carbon fiber match grade barrel. Right handed Zermatt TI3 (titanium) action. Extreme-accuracy bedding. TriggerTech Trigger. Sub 1/2 MOA accuracy guarantee. Lots of companies make sub-MOA claims, but Proof Research proves it by testing every rifle we sell using the Oehler 85 Professional Ballistics Lab System, and include the results with each rifle.
| UPC | 843068136409 |
|---|---|
| Manufacturer | Proof Research |
| Manufacturer Part Number | 136409 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Length | 24" |
| Caliber/Gauge | 7 mm Remington Magnum |
| Capacity | 4 + 1 |
| Rate of Twist | 1:8.4" |
| Safety | Lever Action |
| Sights | Optic Ready |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.