PRT


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
PTR 608 9R PTR 608 9mm Luger 30+1 16.20″ Black Steel Barrel, Black Picatinny Rail Aluminum Receiver, Black Synthetic Fixed Stock Black, Polymer Grip
PTR 608 9R PTR 608 9mm Luger 30+1 16.20″ Black Steel Barrel, Black Picatinny Rail Aluminum Receiver, Black Synthetic Fixed Stock Black, Polymer Grip
MPN: PTR608
UPC: 897903003180
$1,425.00
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
The 9R model features an M-LOK compatible aluminum handguard and 16.2″ crowned barrel. Both a push button and paddle magazine release are standard. The 4.5″ precision-welded top rail enables use of your favorite optic or the traditional iron sights (included). The fixed polymer stock includes a sling attachment point. The gun ships in a plastic rifle case with two 30rd magazines.
| UPC | 897903003180 |
|---|---|
| Manufacturer | PTR |
| Manufacturer Part Number | PTR608 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 30 |
| Length | 49.7500 |
| Model | 9R |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Lever Action |
| Sights | Iron |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.