Remington


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Remington 783 Synthetic Rifle 7mm Rem Mag 3rd Magazine 24″ Barrel Kryptek Obskura Camo Stock
Remington 783 Synthetic Rifle 7mm Rem Mag 3rd Magazine 24″ Barrel Kryptek Obskura Camo Stock
MPN: R85749
UPC: 810070689414
$508.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Features:
- Pillar bedded Kryptek Obskura Transitional camouflage stock
- Scope mounts included – Also accepts two Model 700 front scope bases.
- Sling mounts
- Adjustable CrossFire™ trigger system
- Supercell recoil pad
- Detachable steel magazine: 4 round capacity for standard calibers 3 round capacity for magnum calibers
Specifications:
- Caliber: 7mm Rem Mag
- Mag. Capacity: 3
- Overall Length: 42 1/2"
- Avg. Wt. (Lbs.): 8.2
- Barrel Length: 24"
- Barrel Material: Carbon Steel
- Barrel Finish: Matte Black
- Stock Material: Synthetic
- Stock Finish: Kryptek Obskura Transitional
- Twist Rate: 9-1/4"
- Length of Pull: 9 1/8
- Drop (Heel): 1 5/8"
- Drop (Comb): 1"
| UPC | 810070689414 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R85749 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | rifle |
| Barrel Length | 24" |
| Caliber/Gauge | 7mm Remington Magnum |
| Capacity | 4 |
| Number of Magazines | 1 4 rd. |
| Package Height | 3.8 |
| Package Width | 9.1 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1 in 9.25 |
| Shipping Weight | 9.3 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.