Ruger / Sturm, Ruger & Co.


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Ruger Hawkeye Long Range Hunter 6.5 Creedmoor 5rd Magazine 22″ Barrel Black/Brown Stock
Ruger Hawkeye Long Range Hunter 6.5 Creedmoor 5rd Magazine 22″ Barrel Black/Brown Stock
MPN: 47198
UPC: 736676471980
$1,126.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
Features:
- Non-rotating Mauser-type controlled round feed extractor is among the most positive case extraction systems ever invented and features a fixed blade-type ejector that positively ejects empty cases as the bolt is moved fully rearward.
- 20 MOA Picatinny rail secured with four #8-40 screws for increased long-range elevation capabilities overtop the traditional integral scope mounts that are machined directly on the solid-steel receiver.
- Three-position safety is easily accessible and allows the shooter to lock the bolt or to load and unload the rifle with the safety engaged.
- Two-tone Target stock features adjustable pull length with soft rubber buttpad.
- Free-floated cold hammer-forged stainless steel barrel with 5R Rifling at minimum bore and groove dimensions minimum headspace and centralized chamber.
- The LC6™ trigger features smooth crisp performance right out of the box for increased accuracy on the range or in the field.
- Radial-port muzzle brake significantly reduces felt recoil.
- Rugged one-piece stainless steel bolt.
- Ships with one AI-Style magazine.
Specifications:
- Caliber: 6.5 Creedmoor
- Stock: Speckled Black/Brown Laminate
- Sights: None
- Barrel Length: 22"
- Material: Stainless Steel
- Thread Pattern: 5/8"-24
- Twist: 1:8" RH
- Capacity: 3
- Finish: Hawkeye Matte Stainless
- Weight: 7.2 lbs.
- Overall Length: 42.25" – 43.75"
- Length of Pull: 12.75" – 14.25"
- Grooves: 5
| UPC | 736676471980 |
|---|---|
| Manufacturer | Ruger / Sturm, Ruger & Co. |
| Manufacturer Part Number | 47198 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | rifle |
| Barrel Finish | Matte Stainless |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 5 + 1 |
| Length | 48.00 |
| Number of Magazines | 1 5 rd. AI-Style Magazine |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 6.5 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1 in 8 |
| Safety | Three-Position |
| Shipping Weight | 8.915 |
| Sights | No |
| Thread Pattern | 5/8"-24 tpi |
| Units per Box | 1 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.