Savage


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Savage Arms 110 Apex Hunter Rifle 6.5 Creedmoor 4/rd 24″ Barrel Muddy Girl Pink Camo with Scope
Savage Arms 110 Apex Hunter Rifle 6.5 Creedmoor 4/rd 24″ Barrel Muddy Girl Pink Camo with Scope
MPN: 57337
UPC: 011356573377
$686.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
The complete package is finally here. The Apex Hunter XP Muddy Girl pairs a Model 110 rifle with a 3-9x40mm Vortex Crossfire II scope that comes mounted bore-sighted and ready to hunt. The platform provides accuracy and adjustability like no other package rifle thanks to the Savage AccuTrigger thread-in headspacing floating bolt head and precision button-rifled barrel. Plus its length-of-pull can be easily adjusted to fit any hunter for better comfort and consistency. The Crossfire II’s Dead-Hold BDC reticle makes it easy to place accurate shots at extended range and the optic is securely mounted to a one-piece EGW 0 MOA rail.
Features:
- Redesigned Model 110 rifle
- 3-9x40mm Vortex Crossfire II scope mounted and bore-sighted
- Dead-Hold BDC reticle’s hashmark design reduces guesswork on holdover and windage
- Vortex Hunter medium rings and one-piece EGW 0 MOA rail
- User-adjustable AccuTrigger
- Adjustable length-of-pull
- Muddy Girl camouflage synthetic stock
- Modern ergonomics
- Detachable box magazine
Specifications:
- Action: Bolt
- Barrel Color: Black
- Barrel Finish: Matte
- Barrel Length (in)/(cm): 24 / 61.0
- Barrel Material: Carbon Steel
- Caliber: 6.5 CREEDMOOR
- Magazine Capacity: 4
- Hand: Right
- Length of Pull (in)/(cm): 12.75 / 30.5
- Magazine: Detachable Box Magazine
- Overall Length (in)/(cm): 44.25 / 111.8
- Rate of Twist (in): 1 in 8
- Receiver Color: Black
- Receiver Finish: Matte
- Receiver Material: Carbon Steel
- Type: Centerfire
- Stock Color: Camouflage
- Stock Finish: Matte
- Stock Material: Synthetic
- Stock Type: Sporter
- Weight (lb)/(kg): 7.96 / 3.51
| UPC | 011356573377 |
|---|---|
| Manufacturer | Savage |
| Manufacturer Part Number | 57337 |
| Shipping Weight | 10.6 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | rifle |
| Barrel Finish | Carbon |
| Barrel Length | 24" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 4 + 1 |
| Length | 49 |
| Number of Magazines | 1 4 rd. Detachable Box |
| Package Height | 8.5 |
| Package Width | 3.75 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Thumb |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.