Savage


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Savage Arms 57353 110 Apex Storm XP 7mm Rem Mag 3+1 24″, Matte Stainless Metal, Synthetic Stock, Vortex Crossfire II 3-9x40mm Scope
Savage Arms 57353 110 Apex Storm XP 7mm Rem Mag 3+1 24″, Matte Stainless Metal, Synthetic Stock, Vortex Crossfire II 3-9x40mm Scope
MPN: 57353
UPC: 011356573537
$726.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Savage’s 110 Storm model delivers a customized fit required for consistent accuracy. The 110 Storm also features AccuTrigger for flexibility, a stainless steel barrel, soft grip fore-end and pistol grip, and a detachable box magazine. This 7mm Remington Magnum Apex model has a 24″ stainless steel barrel and a Vortex Crossfire II 3-9x40mm scope.
| UPC | 011356573537 |
|---|---|
| Manufacturer | Savage |
| Manufacturer Part Number | 57353 |
| Sights | Optic Ready |
| Safety | Manual Thumb |
| Rate of Twist | 1:9.50" |
| Capacity | 3 + 1 |
| Caliber/Gauge | 7mm Remington Magnum |
| Barrel Length | 24" |
| Action | Bolt Action |
| Product Type | Rifle |
| ATF Type | rifle |
| Package Width | 3.75 |
| Shipping Weight | 10.35 |
| Package Height | 8.5 |
| Number of Magazines | 1 3 rd. Detachable Box |
| Length | 49 |
| Barrel Finish | Stainless Steel |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.