Springfield Armory


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Springfield Armory M1A Standard Issue 308 Win Rifle 10rd Magazine 22″ Barrel Walnut CA Comp
Springfield Armory M1A Standard Issue 308 Win Rifle 10rd Magazine 22″ Barrel Walnut CA Comp
MPN: MA9102CA
UPC: 706397019020
$1,667.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
The Springfield Armory M1A Standard Issue 7.62 rifle is available in a specifically crafted format to meet California DOJ criteria. The heart of this exceptionally capable rifle remains the rugged reliable action that helped win World War II. The service-length 22" carbon steel barrel features six-groove right hand rifling and a 1:11" twist. When combined with a two-stage military trigger the M1A Standard Issue shoots straight and true.
Features:
- CALIBER: .308 WIN (7.62x51mm NATO)
- COLOR: Walnut
- BARREL: 22" 6-Groove Carbon Steel 1:11
- FRONT SIGHT: National Match .062" Blade
- REAR SIGHT: Military .0690 Aperture MOA Adj. for Windage & Elevation
- STOCK: Walnut
- TRIGGER: 2-Stage
- MUZZLE DEVICE: Muzzle Brake
- MAGAZINES: (1) 10-Round
- WEIGHT: 9 lbs 3 oz
- LENGTH: 44.33"
| UPC | 706397019020 |
|---|---|
| Manufacturer | Springfield Armory |
| Manufacturer Part Number | MA9102CA |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | rifle |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 48 |
| Model | M1A |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| Package Height | 4.5 |
| Package Width | 13.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-11" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 14.2 |
| Sights | Adjustable Sights |
| Sights Type | Adjustable Sights |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related Products
UPC: 706397019266
MPN: MA9226CA
In stock
$1,722.99
UPC: 706397011024
MPN: MA9102
Out of stock
$1,667.99
UPC: 706397900106
MPN: MA9120
In stock
$1,573.99







Reviews
There are no reviews yet.