Springfield Armory


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Springfield Armory MP9220 M1A Loaded Precision 308 Win 10+1 22″ National Match Carbon Steel Barrel Black Parkerized Rec Flat Dark Earth Archangel Precision with Adjustable LOP & Comb Stock Right Hand
Springfield Armory MP9220 M1A Loaded Precision 308 Win 10+1 22″ National Match Carbon Steel Barrel Black Parkerized Rec Flat Dark Earth Archangel Precision with Adjustable LOP & Comb Stock Right Hand
MPN: MP9220
UPC: 706397900793
$1,778.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
The Loaded Series combines the appearance and tradition of the Standard M1A with all the next level upgrades you want. All Loaded models have a medium-weight premium air-gauged National Match barrel for greater accuracy, plus several combinations of stocks and barrels available to ensure customization perfection. With high muzzle velocity, low recoil and extreme long-range accuracy, competitive shooters will also appreciate the National Match tuned 4.5- to 5-lb. two-stage trigger. For a proven rifle that comes loaded with all the bells and whistles you need to dominate at the range, look no further than the Loaded M1A from Springfield Armory. The M1A Precision Loaded rifle drops a cutting edge professionally optimized M1A action into a rugged customizable Archangel Precision Adjustable stock. Featuring thumbwheel adjustability in two axes, a spare parts compartment, and sling sockets aplenty, the M1A Loaded Precision rifle sports a midline ambidextrous safety along with a 22″ air-gauged 1:11″ right hand twist barrel.
| UPC | 706397900793 |
|---|---|
| Manufacturer | Springfield Armory |
| Manufacturer Part Number | MP9220 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | rifle |
| Barrel Finish | Black Parkerized |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| Capacity | 10 |
| Length | 47.8000 |
| Model | M1A |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| Package Height | 4.5 |
| Package Width | 13.5 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:11" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 17.1 |
| Sights | Match Grade Aperture Sights |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (PR) | Puerto Rico |
| State Restriction (VI) | Virgin Islands |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related Products
UPC: 706397969448
MPN: HL918556B
In stock
$1,794.99
UPC: 706397900106
MPN: MA9120
In stock
$1,496.99
UPC: 640832009644
MPN: SUB2K9GLKBLK
In stock
$429.99







Reviews
There are no reviews yet.