Springfield Armory


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Springfield Armory PX9227LAOS 1911 Emissary 9mm 9+1 4.25″ Stainless Steel Barrel Optic Ready Black Carbon Steel Slide VZ Grips Thin-Line G10 Grip
Springfield Armory PX9227LAOS 1911 Emissary 9mm 9+1 4.25″ Stainless Steel Barrel Optic Ready Black Carbon Steel Slide VZ Grips Thin-Line G10 Grip
MPN: PX9227LAOS
UPC: 706397964573
$1,211.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
The Emissary bridges defensive and custom pistols delivering a bold and capable addition to the Springfield Armory family of 1911s. Durable foundation of forged steel in its barrel, slide and frame, the Emissary offers a defensive pistol with an air of custom refinement. The pistol has a beautiful two-tone or all-black finish, with squared trigger guard. A Tri-Top cut to the slide gives the pistol custom-grade styling, while a heavy-profile bull barrel delivers maximum accuracy and reduces felt recoil.The Emissary blends form and function seamlessly in a defensive-minded firearm loaded with custom-grade features.
| UPC | 706397964573 |
|---|---|
| Manufacturer | Springfield Armory |
| Manufacturer Part Number | PX9227LAOS |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | PISTOL |
| Barrel Length | 4.25" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 9 + 1 |
| Length | 10.3 |
| Magazine Included | 2 x 9-Round |
| Model | 1911 Emissary |
| Number of Magazines | 2 9 rd. |
| Package Height | 2.1 |
| Package Width | 9.1 |
| Product Type | 1911 |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Safety | Beavertail |
| Shipping Weight | 3.75 |
| Sights | Tritium Night Sights |
| Sights Type | Night Sights |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related Products
UPC: 706397163013
MPN: XD9301
Out of stock
$509.99
UPC: 706397926038
MPN: XDD9801HC
Out of stock
$383.99







Reviews
There are no reviews yet.