Springfield Armory


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Springfield Armory Saint Victor Carbine Rifle 9mm 32rd Magazine 16″ Barrel Black
Springfield Armory Saint Victor Carbine Rifle 9mm 32rd Magazine 16″ Barrel Black
MPN: STV91609B
UPC: 706397952723
$1,155.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
The Saint Victor pistol-caliber carbine brings the popular 9mm cartridge to the Saint family for the very first time. The proven direct blowback system is fed by a 32-round Colt pattern magazine for solid reliability. Featuring an M-Lok compatible free-float handguard as well as forged upper and lower receivers the Saint Victor PCC is a soft shooting defensive tool with the intuitive handling and the ergonomics you expect from a Saint.
| UPC | 706397952723 |
|---|---|
| Manufacturer | Springfield Armory USA |
| Manufacturer Part Number | STV91609B |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Finish | Black Melonite |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 32 + 1 |
| Length | .40 S&W |
| Number of Magazines | 1 32 rd. Colt Magazine |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 12.8 |
| Product Type | AR |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Ambidextrous Manual |
| Shipping Weight | 10.9 |
| Sights | Flip Up Front & Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (PR) | Puerto Rico |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (VI) | Virgin Islands |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Magazine Included | 1 x 32-Round |
| Model | Saint Victor |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related Products
UPC: 706397970192
MPN: STV916556BX
Out of stock
$1,069.99
UPC: 706397980115
MPN: SA920556BA2
In stock
$1,087.99
UPC: 706397967673
MPN: STV916556FP
Out of stock
$1,020.99







Reviews
There are no reviews yet.