Springfield Armory


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Springfield Armory XD9101 XD Service *CA Compliant 9mm Luger 10+1 4″ Black Melonite Steel Barrel & Serrated Slide, Black Polymer Frame w/Picatinny Rail, Black Polymer Grip
Springfield Armory XD9101 XD Service *CA Compliant 9mm Luger 10+1 4″ Black Melonite Steel Barrel & Serrated Slide, Black Polymer Frame w/Picatinny Rail, Black Polymer Grip
MPN: XD9101
UPC: 706397161019
$471.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
The XD redefined the industry standard for superior ergonomic comfort, ease of operation, features and performance in one fell swoop. The grip safety, Ultra Safety Assurance (USA) Action Trigger System and the firing pin block safety combine to make this an undeniably safe defensive tool. Features a forged slide and hammer-forged barrel, Melonite finish ensures that the pistol can resist the elements in the most unforgiving environments, the slide is topped off with a tough set of steel white dot sights, a Picatinny rail, ambidextrous mag release, striker status indicator and a loaded chamber indicator.
| UPC | 706397161019 |
|---|---|
| Manufacturer | Springfield Armory |
| Manufacturer Part Number | XD9101 |
| Action | Striker Fired |
| ATF Type | PISTOL |
| Barrel Finish | Black Melonite |
| Barrel Length | 4" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 10.5 |
| Model | XD |
| Number of Magazines | 2 10 rd. |
| Package Height | 2.5 |
| Package Width | 9.5 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Grip/Firing Pin |
| Shipping Weight | 2.9 |
| Sights | 3-Dot Sights |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (PR) | Puerto Rico |
| State Restriction (VI) | Virgin Islands |
| Magazine Included | 2 x 10-Round |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.