Springfield Armory


Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
Springfield Hellcat Pro FDE Handgun 9mm Luger 15rd Magazines(2) 3.7″ Barrel w/CT1500 Red Dot
Springfield Hellcat Pro FDE Handgun 9mm Luger 15rd Magazines(2) 3.7″ Barrel w/CT1500 Red Dot
MPN: HCP9379FOSPCT
UPC: 706397971106
$678.99
Disclaimer:
These items are not in store.
They are shipped directly from our supply warehouses.
Please check the UPC and MPN to verify.
In stock
Specifications:
- CALIBER: 9mm Luger
- COLOR: Desert FDE
- BARREL: 3.7" Hammer Forged Steel Melonite Finish 1:10
- SLIDE: Billet Machined Desert FDE Cerakote Finish Optics Ready
- FRAME: Desert FDE Polymer w/ Adaptive Grip Texture
- SIGHTS: Tritium/Luminescent Front Tactical Rack U-Notch Rear
- RECOIL SYSTEM: Dual Captive Recoil Spring w/ Full Length Guide Rod
- GRIP WIDTH: 1"
- MAGAZINES: (2) 15-Round
- WEIGHT: 21 oz
- LENGTH: 6.6"
- HEIGHT: 4.8"
- Ct1500 Red Dot
| UPC | 706397971106 |
|---|---|
| Manufacturer | Springfield Armory |
| Manufacturer Part Number | HCP9379FOSPCT |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length | 3.7" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 15 + 1 |
| Model | Hellcat Pro |
| Product Type | Striker Fired |
| Shipping Weight | 4.35 |
| Sights | Night Sight Front Only |
| Sights Type | Tritium Front/Tactical Rack U-Notch Rear |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| Barrel Finish | Black Melonite |
| Length | 6.6'' |
| Magazine Included | 2 x 15-Round |
| Mount | 1913 Picatinny |
| Number of Magazines | 2 15 rd. |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related Products
UPC: 706397866594
MPN: XD9621
Out of stock
$543.99
UPC: 706397163013
MPN: XD9301
Out of stock
$509.99







Reviews
There are no reviews yet.